Strona Główna · Artykuły · Download · Forum · Linki · Kategorie NewsówMaj 27 2020 03:09:55
Dlaczego NEFRYT?
Za lubelskim „Dziennikiem Wschodnim”. Nefryt- kamień szlachetny, wg wierzeń sprzyjający sportowcom, zwłaszcza biegaczom oraz pobudzający pomysłowość i inicjatywę.
MKL NEFRYT
Statut
Organizacja Pożytku Publicznego
Zarząd
Kontakt
Historia Klubu
Informacja merytoryczna 2011
Informacja merytoryczna 2012
Najlepsze wyniki 2012
Przygotowania 2013
Informacja merytoryczna 2013
Informacja merytoryczna 2014
Informacja merytoryczna 2015
Informacja 2016
OGÓLNOPOLSKIE BIEGI LEWARTA
Regulamin XXII Ogólnopolskich Biegów Lewarta
Ogólne informacje
XIX Biegi Lewarta 2013-MM Lubartów
XVIII Biegi Lewarta 2012
Biegi a Nordic Walking
Biegi Lewarta w latach 1995-2011
Najlepsze wyniki
OBOZY SPORTOWO-REKREACYJNE
POBIEROWO 2012
POBIEROWO 2013
Fotorelacja 2013
GALERIA
XVIII Biegi Lewarta
Liga Juniorów LA - Rzeszów
Mistrzostwa Województwa Lubelskiego - Zamość
Mecz Lekkoatletyczny JM - Rzeszów
Eliminacje do OOM - Łomża
III Mityng LOZLA - Krasnystaw
IV Mityng LOZLA - Zamość
OOM - Kraków
XIII Wojewódzkie Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne - Łuków
Obóz w Pobierowie
NASZE MIASTO LUBARTÓW
Historia Lubartowa
Obiekty Sportowe
Tradycje biegowe
Kalendarz
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
FACEBOOK


Historia Klubu

Nie jest prostym zadaniem zamieścić na kilku lub kilkunastu stronach 20-letnią działalność stowarzyszenia kultury fizycznej pod nazwą Młodzieżowy Klub Lekkoatletyczny „Nefryt” Lubartów. Pamięć jest zawodna. Dobrze, że mam pod ręką 5 obszernych kronik klubowych, w których zawarta jest bogata dokumentacja faktograficzna: przede wszystkim artykuły prasowe i zdjęcia, ale też komunikaty z zawodów i zestawienia najlepszych wyników z LOZLA.

Z okazji 5-lecia stowarzyszenia, w książce wydanej w 2000 roku przez Lubartowskie Towarzystwo Regionalne, zamieściłem 9-stronicową (str.241-249) informację pt. Młodzieżowy Klub Lekkoatletyczny „Nefryt” Lubartów (1993-1999). Z okazji 10- i 15-lecia obszerne artykuły o Nefrycie zamieścił Kurier Lubelski i Dziennik Wschodni. Najwięcej informacji sportowych zamieszczonych w klubowych kronikach pochodzi z „Lubartowiaka”.

Postanowiłem zacząć od działalności sekcji lekkiej atletyki, bowiem szkolenie i udział w zawodach lekkoatletycznych jest podstawowym celem naszego stowarzyszenia, zwanego także klubem. Istotne są więc uzyskiwane wyniki. Zorganizowaliśmy osiemnaście edycji Ogólnopolskich Biegów Lewarta. W działalności stowarzyszenia ważną rolę odgrywają obozy sportowo-wypoczynkowe. Próbowaliśmy zaktywizować inne dyscypliny sportowe. Nasi zawodnicy zajmowali czołowe miejsca w plebiscytach „Lubartowiaka”. Jako jedyny klub sportowy w powiecie posiadamy status organizacji pożytku publicznego. Wreszcie istotną rolę odgrywają władze stowarzyszenia, czyli zarząd i komisja rewizyjna.

Lekkoatletyka. Powstanie klubu było odpowiedzią na wypełnienie luki, która powstała po zlikwidowaniu sekcji lekkoatletycznej, działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury (1988-1991). Początkowo lekkoatletyka znalazła miejsce w Miejskim Klubie Sportowym „Lewart”, a dopiero w 1993r. usamodzielniła się przez powołanie do życia MKL „Nefryt”. Zebranie założycielskie odbyło się 6 stycznia 1993 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Lubartowie z inicjatywy instruktora lekkiej atletyki Wiesława Nowaka i dyrektora SP 2 Zbigniewa Moskaluka. Wybrano 7-osobowy zarząd, w którym znalazło się pięcioro rodziców zawodników klubu, w następującym składzie: Zbigniew Moskaluk- prezes, Stanisław Topyła- wceprezes, Wiesław Nowak- sekretarz, Zbigniew Węgrzyn, Zofia Kopeć, Mieczysław Leszko, Henryk Chałupczak (był już wówczas profesorem UMCS, został następnie rektorem w Zamościu...). Komisję rewizyjną tworzyli: Dariusz Karasiński, Elżbieta Obroślak, Danuta Bednarczyk. W dniu 23 stycznia zatwierdzono statut klubu oraz przyjęto na członków 25 zawodników (-czek) spośród zaawansowanej i chętnej młodzieży szkolnej. Do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie MKL „Nefryt” został wpisany w dniu 29 stycznia 1993 r. pod nr.155.
W statystykach klubowych, wśród startujących pod szyldem Nefrytu (i zawodach szkolnych) w latach 1993-95, znajdują się: Julita, Paweł i Tomasz Węgrzynowie, Krzysztof Topyła, Rafał Kopeć, Rafał i Michał Leszko, Andrzej i Grzegorz Chałupczak, Paweł Obroślak, Paweł Onyszko, Bartosz i Jakub Bednarczyk, Marcin Drozd, Marcin Oniszczuk, Tomasz Malesa, Tomasz Bigoraj, Tomasz Szostak, Monika Bednarczyk, Patrycja Wysocka, Dawid Gajownik, Zbigniew Demucha, Mariusz Lemieszek, Tomasz Wetoszka, Jarosław Trudzik, Arkadiusz Urban, Tomasz Kosior, Katarzyna Domań, Marcin Latek, Łukasz i Piotr Góźdź, Magda Słotwińska, Monika Atras, Tomasz Pielecki, Andrzej Bliźniuk, Włodzimierz Kilijanek, Anna Kula, Ada Ignatiuk, Przemysław Wysok, Agnieszka Stefaniak, Ewelina Bieniek, Paweł Mrozowski, Jacek Rycerz, Mateusz Malec, Tomasz Cupryn, Przemysław Kozieł, Wojciech Łabuz, Iwona Walczak, Agnieszka Szczupak, Agnieszka Włosek, Anna Jackun, Mirosław Bordzoł, Bogdan Chilimoniuk, Grzegorz Romanek, Magda Misztal, Agnieszka Włosek, Daria Nogal, Iza Bocheńska, Olga Tomasiak, Marek Kowalski, Grzegorz Praczyk, Jacek Skwara, Emil Kosik, Marcin Socha, Paweł Pasikowski, Tomasz Mitura, Arkadiusz Mróz, Kamil Szysiak, Grzegorz Paśnik...

Wymienieni uzyskiwali dobre wyniki w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Rokrocznie, na koniec sezonu startowego, dokumentowałem najlepsze rezultaty z lat 1993-95 w kronice Nr1 i Nr2.

Mnogość nazwisk, wyników świadczyć może o ówczesnej potrzebie aktywizacji sportowej, po pewnych, odgórnych cięciach, w tym np. likwidacji sportowych zajęć pozalekcyjnych przy MDK-ach. Były to lata powstawania nowych, samodzielnych stowarzyszeń kultury fizycznej, odradzania się sportu. Nie było łatwo, jak to jest zresztą do dnia dzisiejszego.W pierwszym roku funkcjonowania klubu nie posiadaliśmy zewnętrznych środków finansowych...Na zawody wyruszaliśmy we własnym zakresie, na dalsze trasy transport nieodpłatnie zapewniały nam m.in. Lubartowskie Zakłady Garbarskie (był to stary „żuk”)...Mogliśmy szczycić się wieloma zdobytymi medalami w zawodach rangi mistrzostw województwa i makroregionu, w kategorii młodzików i juniorów. Należy zaznaczyć jednak, że wówczas w kraju było ...49 województw. Zawody rangi mistrzostw makroregionu odbywały się z reguły w Kielcach.

Zawodnicy Nefrytu liczyli się w wiosennych biegach przełajowych, na stadionie m.in. w mistrzostwach województwa młodzików w 1993 roku zdobyli 9 medali, w tym 5 tytułów mistrzowskich (J.Węgrzyn, K.Topyła, T.Malesa, T. Szostak, T. Bigoraj), wyróżniali się wśród juniorów (M.Drozd, M.Oniszczuk, R.Leszko, R.Kopeć, Z.Demucha, T.Wetoszka, J.Trudzik), odnosili sukcesy indywidualne i zespołowe w biegach ulicznych i przełajowych z cyklu Grand Prix Polski Środkowowschodniej...W klasyfikacji młodzików zajmowali II miejsce, a w punktacji klubowej- IV miejsce w województwie. Z czasem klub otrzymywał dofinansowanie, za zdobywane punkty?, z puli Urzędu Wojewódzkiego, pojawiły się także dotacje z Urzędu Miasta w Lubartowie. Były to środki finansowe liczone wówczas ...w milionach złotych, ale proporcje do innych klubów były podobne...do obecnych, liczonych w tysiącach (np. w 1994r. z UW 15 mln dla Nefrytu, 300 mln dla Startu Lublin...)...Z tym, że teraz warunkiem otrzymania środków z Urzędu Marszałkowskiego/ Lubelskiej Unii Sportu jest uzyskanie przez klub dolnej granicy punktów (w woj. lubelskim- aktualnie 20 pkt.) w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym (ta gratyfikacja praktykowana jest różnie w poszczególnych województwach, propozycje wiążące z reguły dyktują? bogatsze, mające więcej swoich przedstawicieli, kluby).

Wracamy do wyników Nefrytu w latach 1993-94. W biegach przełajowych (także rangi mistrzostw kraju) i ulicznych wyróżniali się: Julita i Paweł Węgrzynowie, Tomasz Malesa, Krzysztof Topyła, Zbigniew Demucha, a największą liczbę zwycięstw w biegach z cyklu GP w latach 1993-98 zanotował Marcin Oniszczuk, biegający obecnie rekreacyjnie. W klasyfikacji drużynowej GP Nefryt zajmował miejsca na podium, podobnie było w klasyfikacji indywidualnej i szkolnej. W zdobywaniu punktów pomagał biegający trener W.Nowak. W stadionowych konkurencjach rzutowych dobre rezultaty uzyskali: Tomasz Bigoraj (oszczep- 44,60 m , kula-11,44 m), Monika Bednarczyk (kula-9,40 m), w skoku w dal Marcin Drozd (6,72 m), Jarosław Trudzik (oszczep- 44,66 m). W konkurencjach biegowych wyróżnili się: juniorzy R.Kopeć na 400 m(54,12 sek.), Z.Demucha (800 m- 2:04 min., 1500 m- 4:20 min., 3000 m- 9:40 min.), M.Oniszczuk- 1500 m (4:21 min.) i 3000 m (9:45 min.), T.Wetoszka (kula- 7,25 kg blisko 11m), młodzicy: Mariusz Lemieszek na 60 m (7,49 sek.), 100 m (11,97 sek.- 11 miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w 1995r.) i 300 m (38,53 sek.), B.Bednarczyk na 60 m (7,73 sek.) i 100 m (12,07 sek.- mistrz woj. lubelskiego młodzików), K.Topyła na 300 m (39,71 sek.) i 600 m (1:32 min.), T.Malesa oraz A.Chałupczak na 1000 m (po 2:53 min.), M.Słotwińska na 100 m (13,78 sek.) i 300 m (45,81 sek.), Anna Kula i Monika Atras na 600 m (po 1:49 min.)...Juniorzy zajmowali miejsca również na podium w Mistrzostwach Makroregionu. W barwach „Startu” Lublin z powodzeniem startowali wychowankowie MKS/MDK i Nefrytu Lubartów: Krzysztof Schab, Sławomir Puchacz, Robert Więch, Marek Bącławek, następnie Paweł Węgrzyn, Julita Węgrzyn (była m.in. w-ce mistrz. Polski juniorek na 3000m, Paweł Węgrzyn również osiągał podobne sukcesy w wieloboju l.a)...

Ważnym wydarzeniem sportowym w Lubartowie był Wojewódzki Wielomecz Młodzików w LA i mityng dla juniorów młodszych, zorganizowany 8 października 1994r. przy Szkole Podstawowej NR 3, a odnotowany m.in. wstępem...na 1 stronie Dziennika Wschodniego (14.X.1994r.)...

Rokrocznie w grudniu, z udziałem zawodników, odbywało się podsumowanie sezonu...Najlepsi otrzymywali drobne upominki rzeczowe. Przeważnie dwukrotnie, zimą i latem, reprezentanci klubu uczestniczyli obozach sportowych, np. w zimie 1995 r. w Przemyślu, w lecie w Koszalinie..

W dniu 23.03.1995r. odbyło się wspólne posiedzenie zarządów MKL Nefryt oraz MKS Lewart poświęcone przede wszystkim sprawom lekkiej atletyki w Lubartowie (stan aktualny, perspektywy rozwoju...). 23 kwietnia 1995 roku zorganizowaliśmy I Ogólnopolskie Biegi Lewarta...Patronat honorowy nad kilkoma pierwszymi edycjami imprezy przyjmował i sponsorował je- poseł Ryszard Kalbarczyk. Wśród dekorujących w tym czasie utrwalono najczęściej na fotografiach ówczesnego burmistrza miasta Lubartów Jacka Krzysztofa Świetońskiego oraz wójta gminy Lubartów- Janusza Bodziackiego.

Pod koniec 1995r. zawodnikiem MKL Nefryt został senior Marek Grzesiak. Klub współpracował wówczas z ZSZ Nr1 w Lubartowie i nauczycielem tej szkoły- Leszkiem Sienkiewiczem, a także z ZSR w Kijanach, gdzie W.Nowak podjął dodatkową pracę...Do I Plebiscytu Lubartowiaka na 10 najlepszych i najpopularniejszych sportowców Ziemi Lubartowskiej za rok 1995 zgłoszono M.Drozda, M.Oniszczuka i Z.Demuchę...”Nefryt” rozpaczliwie nadal poszukiwał środków na działalność...

W zimie 1996 roku udało się zabrać na obóz do Zakopanego 4 najlepszych biegaczy klubu, którzy następnie odwdzięczyli się bardzo dobrymi wynikami (Z.Demucha- m.in. 22 w finale OOM w Toruniu, M.Oniszczuk, M.Grzesiak- miejsca w czołówce biegów GP 1996). W 1996r. starty w barwach Nefrytu rozpoczął Dariusz Kuzdra, odbywający jeszcze wówczas...służbę wojskową w Siedlcach. Niebawem Kuzdra, Grzesiak, Oniszczuk zaczęli odgrywać czołowe role w biegach z cyklu Grand Prix Polski Środkowowschodniej...Dołączyli potem do nich: Barbara Jabłońska, Julita Węgrzyn, Mariusz Jakubowski, Sławomir Szydłowski. Wszyscy byli już seniorami i dlatego mogli także wygrywać w drużynowej punktacji klubowej GP (punkty do tej klasyfikacji liczone są tylko z biegów głównych, pomagał im też W.Nowak).

Wielokrotnie zajmowali miejsca na podium w cyklicznym Biegu Jezior Łukcze-Krasne (np. w 1998r. w czołowej 10-tce Biegu Jezior znalazło się 4 zawodników Nefrytu), w nałęczowskich biegach sylwestrowych i innych ogólnopolskich zawodach biegowych. W dniu 21.03. 1998r. zorganizowaliśmy (obok parku, nad Wieprzem) przełajowe, otwarte klubowe Mistrzostwa Województwa.

Na przełomie tysiącleci posypały się też rekordy stadionowe, ustanowione przez wymienionych zaodników, nie poprawione do dzisiaj. Barbara Jabłońska posiada wszystkie rekordy, począwszy od 600 m do 3000 m (600- 1:36 min., 800- 2:15 min., 1000- 2:49 min., 1500- 4:27 min., 3000 - 9:50 min.). Warto zaznaczyć, że po przejściu do warszawskich klubów (w 2001r.) poprawiła większość rezultatów i przez kilka kolejnych sezonów znajdowała się w ścisłej czołówce polskich seniorek, reprezentując w międzyczasie lubartowski klub na imprezach biegowych z cyklu GP. Podobnie Dariusz Kuzdra, zaliczany już pod koniec drugiego tysiąclecia do krajowej czołówki seniorów (w przełajowych MP w 1996r. był 10-ty), uzyskał rekordowe wyniki na dłuższych dystansach: 1500m- 3:58 min., 3000- 8:33 min., 5000- 14:50 min.). Mariusz Jakubowski posiada rekord na 800 m (1:55 min.), Marek Grzesiak przebiegł 10 km w 34 min., a maraton w 2:45 min., który to wynik poprawił następnie w MP w Dębnie w 2001r. Sławomir Szydłowski (2:29 min.). Na marginesie warto dodać, że również D.Kuzdra po przejściu w 2001r. do Agrosu Zamość uzyskał m.in. na 3000 m czas 8:10 min., a w maratonie- 2:19 min. Obecnie, jako 38- letni trener Agrosu, wznowił treningi po 2- letniej przerwie (Stanisław Marzec, starszy od Darka o 10 kolejnych lat, najlepszy biegacz Lubelszczyzny w latach 90-tych, wygrywa nadal z młodszymi; pomyśleć, że kiedyś mnie udało się wygrać ze Staszkiem- na 100-kilometrowej, podzielonej na 4 odcinki, trasie cyklicznego, wrześniowego Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny...). Nefryt, w zdobywaniu punktów w GP, wydatnie wspomagał były mistrz Polski na średnich dystansach- Piotr Kitliński (mama Marka i Piotrka wywodzi się z Lubartowa, D.Kuzdra z mojej rodzinnej miejscowości; rodzonymi lubartowianami są oczywiście Węgrzynowie, Jabłońscy, Kosowscy, Jakubowski i zdecydowana większość wymienionych wcześniej, młodszych- wówczas, zawodników MKL Nefryt).

Dobre wyniki uzyskiwali nadal młodzi reprezentanci Nefrytu, m.in. Łukasz Krupa (oszczep- ponad 44 m), Sebastian Biskup (skok wzwyż-180 cm). Jabłońska i Kuzdra uzyskują w 1999r. tytuły mistrzów woj. lubelskiego biegach przełajowych (Darek również na stadionie- 3000m)- już w nowej strukturze województw.

Julita Węgrzyn w 2000 roku została laureatką Plebiscytu Lubartowiaka (za 1999r.). Oprócz niej w 10-tce było jeszcze czworo przedstawicieli „królowej sportu”...(Jabłońska, Grzesiak, Kuzdra).

Dariusz Kuzdra wielokrotnie (najwięcej ze wszystkich uczestników) zajmował miejsca na podium Biegów Lewarta, oprócz niego także B.Jabłońska i J.Węgrzyn. Marek Grzesiak zdobył tytuł mistrza Polski weteranów (zawodnicy pow.35 lat) na 10 km (a W.Nowak kilkakrotnie wskakiwał na podium biegów...dla ViP-ów, m.in. jak radny RM Lubartów). Nefryt kilkakrotnie zajmował I lub II miejsce w klasyfikacji drużynowej GP (w skład GP wchodzi rokrocznie średnio 12 biegów z Lubelszczyzny, w tym zauważalne, nie tylko w województwie, wiosenne Biegi Lewarta).

W X Biegu Jezior w 2000 roku I miejsca zajęli: B.Jabłońska i D.Kuzdra, IIm J.Węgrzyn (rok wcześniej drugi był M.Jakubowski). Zwycięstwa zanotowali zawodnicy Nefrytu m.in. w krasnostawskich biegach chmielakowych (Jabłońska, Kitliński- dwukrotnie; w 2001r. wygrał niespodziewanie z Kuzdrą, wówczas już zawodnikiem Agrosu Zamość), w Biłgoraju, w Hrubieszowie, Chełmie...

Młodzi zawodnicy wygrywali w kolejnych latach m.in. w prestiżowych (ze względu na tysiące uczestników) biegach Solidarności w Lublinie (D.Nowacki, K.Kosowski). Podium GP w 2000 r. było niemal w całości dla reprezentantów Nefrytu (Jabłońska, Węgrzyn, Kuzdra, Szydłowski). W plebiscycie Lubartowiaka za 2000 rok także brylowali- J.Węgrzyn, B.Jabłońska...

W 2001 roku biegać zaczęli młodsi zawodnicy- juniorzy: Grzegorz Mitura (m.in. 2:46 min. na 1000m, 9:29 min. na 3000m), Karol Brygoła (800m- 2:04 min.), Piotr Niedziela (400m-53,20 sek, 800m- 2:02 min.), młodzik Wojciech Błazik (1000m- 2:48 min., 2000m- 6:20 min.), Paweł Czyż. Udaje się dla nich zorganizować kolejne zimowe obozy- w Kościelisku. Barbara Jabłońska, reprezentując już w 2002 roku Skrę W-wa w Halowych MP seniorów, była dwukrotnie (pechowo, bo prowadziła w obu biegach przez większość dystansu) czwarta na 1500m (4:24 min.; jej rekord na otwartym stadionie wynosi 4:15 min.) i na 3000m (9:41 min.- w hali ; „życiówka”- 9:28 min.).
W.Błazik ustanowił rekordy Lubartowa w kategorii juniora młodszego: na 800m- 1:57 min. (był IX na OOM w Gdańsku w 2003r.), 1000m- 2:37 min., 1500m-4:09 min.
Od 2003 roku (do 2006r.) spektakularne sukcesy odnosili przedstawiciele drugiej sekcji Nefrytu- psich zaprzęgów, w tym w canicrosie (bieg z psem; pies ciągnie zawodnika na lince). Były tytuły, medale w mistrzostwach Polski, Europy, Świata...(jednak prasa ogólnopolska, a nawet wojewódzka nie chciała o tych sukcesach informować...). Sukcesy międzynarodowe zanotowali, oprócz Michała Korzeniewskiego- właściciela psów zaprzęgowych, biegacze Nefrytu (startując w canicrossie): Paweł Aftyka i Karol Aftyka, Paweł i Grzegorz Polak, Adrian Sowiński, Wojciech Błazik, Piotr Kitliński, a także dzieczęta, m.in. Monika Ciołek W Mistrzostwach Europy w canicrossie 04-05.10.2003r. w Pomiechówku zawodnicy z Lubartowa zdobyli 8 medali, w tym dwukrotnie odegrany był Mazurek Dąbrowskiego- dla A.Sowińskiego i P.Aftyki; Paweł Aftyka został następnie mistrzem Świata juniorów (Lubliniec, Polska 2005r.; 7 medalowych miejsc dla Nefrytu), na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii (Aranda 28-30.11.2003r., ponad 300 ucz. z 16 krajów...) również były medale (4), m.in. w P.Kitlińskiego- kategorii seniorów ...Warto zaznaczyć, że wymienieni liczyli się w konkurencji wojewódzkiej, przede wszystkim w biegach przełajowych (ale też krajowej- W.Błazik, którego w szkole ponadgimnazjalnej- ściągnięto do Siedlec); w 2004r. w międzywojewódzkich przełajach wśród młodzików 6 miejsce zajął Adrian Sowiński, 4 m (na dłuższym dystansie) Karol Aftyka. Z kolei Paweł Polak i Paweł Aftyka reprezentowali woj. lubelskie na przełajowej OOM. W biegach ulicznych wygrywały (m.in. w Urszulinie) dziewczęta: Oliwia Socha, Ola Gutowska, Monika Kosior, Sylwia Kosior. Treningi rozpoczęły Patrycja Włoch, Magda Mazur (które następnie punktowały w międzywojewódzkich biegach przełajowych w Białymstoku) i Anna Hauzer. W Białymstoku dwa lata później tytuł wicemistrza makroregionu młodzików zdobył Dariusz Nowacki. Ustanowił także rekord lubartowski młodzików na stadionie na 2000 m (6:12 min.). Od 2005 roku nastąpiła era rodzeństwa Kosowskich. Najpierw objawił się talent Łukasza Kosowskiego, który niespodziewanie w puławskich Biegach Niepodległości wygrał z wielokrotnym medalistą Polski młodzików i juniorów młodszych A. Mostrągiem z Kraśnika. Łukasz przyprowadził następnie na trening młodszego brata- Konrada, wreszcie treningi rozpoczęła najmłodsza- Emilia Kosowska. Łukasz Kosowski i Patrycja Włoch zdobywają tytuły halowych mistrzów województwa na 1000 m, Mariusz Zagraba w skoku wzwyż (190cm). Trenuje sprinter Przemek Wołoszyn (12,54 sek.- w wieku14 lat, 38,67 sek. na 300m- w wieku 16 lat). Konrad Kosowski w wieku młodzika przebiegł 1000 m w czasie 2:47 min. Nieźle biegała także wówczas Agnieszka Chmielewska. W 2006 roku Nefryt próbuje wspomagać sekcję bokserską.

W 2007 roku Konrad Kosowski we wspaniałym stylu wygrał w przełajowych Mistrzostwach Województwa w Zamościu (trzecia wśród młodziczek była Emilia Kosowska). W tym samym roku zajął VI miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Po kolei ustanowił rekordy życiowe na stadionie. Do dzisiaj czekają na poprawienie: 1000m-2:34 min., 1500m- 4:03 min., 2000m- 5:48 min., 3000m- 8:43 min., 5000m- 15:28 min.W Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w 2008r., w pierwszym roku juniora, był piąty w Kwidzyniu; dekorowała Irena Szewińska...Na stadionie zajął 10 miejsce na 3 km i 12 m na 5 km. Brakowało mu jeszcze wówczas treningów na tartanie, nie korzystał z obozów kadry wojewódzkiej, prześladował go pech (złamana ręka, w następnym roku- złamany nos), brakowało wreszcie sponsora (bez wydatnej pomocy, motywacji, zapewnienia odpowiednich warunków treningowych w tym wieku- trudno wymagać wyraźnej progresji wyników w czasochłonnej, ciężkiej konkurencji lekkoatletycznej, wymagającej dodatkowo ogromnej siły woli i wytrwałości; mam na uwadze trening wyczynowy...). Emilia Kosowska ustanowiła z kolei rekordy młodziczek na 600m (1:42 min.) i 1000m (3:12 min.; poprawiła je następnie Bogusia Nowosacka). W plebiscycie Lubartowiaka 2008 wygrał D.Nowacki, drugie miejsca zajęli E.Kosowska („juniorzy”) i K.Kosowski („seniorzy”).

Od 2009 roku w MKL Nefryt pojawili się: B.Nowosacka, Jakub Pydyś...Dobre wyniki uzyskali Michał Nowacki (800m), Mateusz Stępniak (brązowy medal międzywojewódzkich eliminacji do OOM w biegach przełajowych), Jakub Kowalik (kula). Następnie doszli inni, młodzi zawodnicy: Bartek Szumiła, Adrian Pietrzela, Milena Szczęch, Michał Kajzer, Dawid Góźdź, Ola Sienkiewicz.... Ale o nich pisać, moim zdaniem (w czasie przeszłym), jeszcze za wcześnie...

Dodatkowe zadania MKL Nefryt

Biegi Lewarta.

I Ogólnopolskie Biegi Lewarta zorganizowaliśmy 23.04.1995r., w trzecim roku rozgrywania Grand Prix Polski Środkowowschodniej, tym samym impreza lubartowska znalazła stałe miejsce w kalendarzu GP- była to z reguły trzecia niedziela kwietnia. W kronikach klubowych bardzo dużo miejsca zajmuje dokumentacja wszystkich 18 dotychczas rozegranych edycji Biegów. Jest sporo zdjęć, informacji prasowych, dotyczących szczególnie wyników, bowiem oprócz promocji miejscowości organizatora, imprezy GP miały także wyławiać utalentowanych biegaczy...Co zdarzało się w paktyce: D.Kuzdra, A.Kern, A.Mostrąg- to tylko niektóre przykłady. Centralnym punktem zawodów biegowych GP jest z reguły bieg główny, w Lubartowie nazwany przez nas Biegiem Lewarta. W I edycji biegacze przebiegli praktycznie przez całe miasto jedną pętlę, ok. 5 kilometrową; wygrał jeden z najlepszych wówczas polskich biegaczy- Artur Błasiński, lubartowskim akcentem było 3 miejsce Oli Berger. Ogółem udział w zawodach wzięło ponad 500 uczestników (doładne liczby uczestników- komunikaty z każdego biegu przekazujemy do społecznego biura GP/TKKF w Puławach; powstaje aktualnie m.in. praca magisterska nt. GP- na AWF w Białej Podl.). Biuro naszej imprezy (w tym sporządzane komunikaty końcowe) praktycznie od początku obsługiwane jest przez informatyka Piotra Sowińskiego.

Lubartowska impreza wyróżnia się również własnym ceremoniałem, w tym zapaleniem znicza, odczytaniem apelu olimpijskiego, odegraniem hymnu Ziemi Lubartowskiej- przez hejnalistów lubartowskiej orkiestry strażackiej...Patronat honorowy nad pierwszymi edycjami Biegów Lwarta obejmowali: poseł Ziemi Lubartowskiej Ryszard Kalbarczyk oraz burmistrz miasta Lubartów Jacek Krzysztof Świętoński. Zawsze mieliśmy spore grono sponsorów; ok.30.

II Lubartowskie Biegi Uliczne-Lewarta odbyły się 21.04.1996r. Nagrodę dla najlepszej lubartowianki (Julity Węgrzyn) ufundował wójt gminy Lubartów Janusz Bodziacki...Losy w loterii dla widzów ciągnęła miss ziemi lubartowskiej- Iwona Grodek. W biegu głównym wygrali goście- z Białorusi. Uczestników zawodów: 450. Od 1996r. trasa posiadała atest PZLA- dokładne 5 km.

20.04.1997r. rozegrano III Lubartowskie Biegi Uliczne, tradycyjnie- przy Szkole Podstawowej

Nr 2. Otwarcia dokonał poseł RP Ryszard Kalbarczyk. Na zdjęciach utrwalone - tłumy uczestników i kibiców. Co najmniej pierwszych 6 edycji Biegów odbywały się przy słonecznej pogodzie...W biegu głównym startowała czołówka polskich biegaczy. Debiutujący D.Kuzdra zajął VI miejsce, VII Mariusz Jakubowski. Bieg przedszkolaka wygrał Adrian Sowiński, w biegu r.1980-81 Artur Kern, r.78-79 Julita Węgrzyn...Rekordowa liczba uczestników: 524.

Po IV Biegach Lewarta w kronice klubowej zachowało się wiele pamiątkowych wpisów z gratulacjami dla organizatorów- od uczestników (w tym „ułana”- Jana Niedźwieckiego z Warszawy, wówczas 72-letniego, wykonującego w połowie trasy tradycyjne „fikołki”), Wicewojewody A.Zielińskiego, Burmistrza J.K.Świętońskiego, Wójta J.Bodziackiego...W biegu głównym wygrał oczekiwany w Lubartowie, najlepszy wówczas biegacz Lubelszczyzny- Stanisław Marzec. Tradycyjnie pobiegł boso.D.Kuzdra i J.Węgrzyn zajęli III miejsca. Uczestników ogółem-ponad 400.

V Lubartowskie Biegi Uliczne pod patronatem burmistrza J.Zwolińskiego i starosty M.Starownika odbyły się 18.04.1999r. Starostowie (z E.Kusykiem i członkiem zarządu Powiatu R.Kalbarczykiem) oraz burmistrzowie (z T.Trąbką) wpisali się (z uznaniem dla organizatorów) do kroniki Nr 3. Gościem z ramienia Polskiego Komitetu Olimijskiego był mistrz olimpijski Zygmunt Smalcerz. Bieg główny wygrał niespodziewanie (z biegaczami z Ukrainy, S.Marcem)- Tomasz Librowski z AWF Biała Podl. (powtórzył zwycięstwo także w 2000 roku; z udzielonego prasie wywiadu wynikało, że jest bardzo utalentowanym, młodym biegaczem, byłym wicemistrzem Polski juniorów, m.in. najlepszym z „białych” w biegu ulicznym w Berlinie- z udziałem...25 tys. ucz.). Wśród kobiet triumfowała D.Gruca. Ogólem liczba uczestników wszystkich konkurencji biegowych ustabilizowała się- ok.400.

Wyjątkowo wcześniej (z względu na układ Świat Wielkanocnych) VI Biegi Lewarta zorganizowano 09.04.2000r. W biegu głównym II miejsce zajęła B.Jabłońska, III m D.Kuzdra. Kibiców sporo (dokumentują zdjęcia), uczestników- 411.

W czasie rozgrywania VII edycji Biegów 22.04.2001r. pogoda nie była łaskawa. Bieg główny-Lewarta wygrała D.Gruca przed B.Jabłońską oraz Andrzej Ofiara (mistrz Polski w maratonie) przed D.Kuzdrą...Uczestników tym razem było mniej- ok.250 (odwołano biegi dla najmłodszych- z powodu ulewnego deszsczu).

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła z kolei VIII Biegom Lewarta- 21.04.2002r., dlatego uczestników zanotowano: 507. Padł rekord trasy biegu na 5 km, a ustanowił go zwycięzca I Biegu- Artur Błasiński z Radomia (14:27 min., dotychczas nie pobity...). Wśród kobiet wygrała B.Jabłońska. Należy podkreślić sprawną organizację dekoracji przez R.Gieracha. W kategorii ViP-ów na metę kolejno przybiegli: D.Marzec, A.Olesiejuk, K.Świć, J.Tracz. Po dekoracji w lubartowskiej imprezie, podsumowano GP 2001, w którym kolejny raz zespołowo (za 2001r.) wygrał Nefryt, indywidualnie- B.Jabłońska. Stały bywalec lubartowskich Biegów J.Niedźwiecki nazwał w miesięczniku Jogging naszą imprezę jako „jeden z najlepiej zorganizowanych biegów w kraju”.

Również IX edycji Biegów- organizowanej wyjątkowo w sobotę 26.04.2003r. pogoda sprzyjała, na zdjęciach rzesze dopingujących widzów. Apel olimpijski odczytał W.Błazik (w poprzednich J.Węgrzyn).W kat. ViP-ów 1.D.Marzec, 2.W.Szafrański, 3. A.Olesiejuk. Bieg Open wygrał (wreszcie) D.Kuzdra. W biegu kobiet zwyciężyła reprezentantka kraju Małgorzata Jamróz z „Warszawianki” W-wa. Wśród dekorujących: starostowie, wójt, radny L.Kucharczyk, Z.Gaj...Uczestników biegów: 457.

X Biegi 18.04.2004r.Lewarta były rekordowe, mimo deszczowego dnia, pod względem liczby uczestników w biegu głównym (blisko setka, łącznie- z biegami młodzieżowymi- ponad 400), a rekord trasy wśród kobiet ustanowiła, zwyciężając po raz drugi Małgorzata Jamróz (aktualny- 16:34 min.). B.Jabłońska była trzecia.

Również ponad 400 miłośników biegania wystartowało w XI Biegach Lewarta 23.04.2005r. Tym razem media poświęciły dużo uwagi wózkowiczom, w której to kategorii klasą dla siebie był aktualny wówczas mistrz Europy Bogdan Król. W open, po zaciętym finiszu, wygrał Jakub Wiśniewski z Warszawianki. Jak zwykle dopisali goście, uwiecznieni na pamiątkowych zdjęciach w kronice Nr 4. Piękną nagrodę, po raz kolejny, dla najlepszego przedszkolaka ufundował dyr. Sławomir Zdunek.

Po raz 12-ty gościliśmy biegaczy (ponad 500) przy doskonałej pogodzie 22.04. 2006r. Starterem w biegu głównym tradycyjnie- burmistrz T.Trąbka. Wygrała Joanna Kaczor z Biłgoraja i Sergiej Fiskowicz z Ukrainy. Imprezę tym razem uświetniła koncertem orkiestra Straży Pożarnej w Lubartowie, odbył się też pokaz boksu pod okiem trenera W.Maciejewskiego i Karoliny Michalczuk. Wiersze ułożone z okazji lubartowskich imprez biegowych ofiarowała dla klubowej kroniki wielokrotna uczestniczka- Elżbieta Kiszko z Rudnika.

XIII Ogólnopolskie Biegi Lewarta z udziałem blisko 400 uczestników odbyły się 22.04.2007r. Olimpijski znicz zapalił junior młodszy MKL Nefryt K.Kosowski (w silnej obsadzie biegu Lewarta w open- na 5km, zajął VI m, tuż za D.Kuzdrą). W konkurencji ViP-ów wystartował dyr. R.Borzęcki...W biegu głównym zwyciężyli reprezentanci Ukrainy: Olga Kotowska i Aleksander Hołownicki, późniejszy mistrz Europy...na 100 km. Przybyli jak zwykle: burmistrz, starosta, wójt, dyrektorzy szkół...

Ze względu na remont głównej ulicy Lubartowa, XIV Ogólnopolskie Biegi Lewarta zorganizowaliśmy 20.04. 2008r. na trasach wokół SP Nr 3. Wśród 341 uczestników pojawiła się tradycyjnie grupa biegaczy z Ukrainy. Zwycięzcą, po raz drugi, został D.Kuzdra, a K.Kosowski, także po raz drugi przybiegł w doborowej stawce- szósty.

19 kwietnia 2009r. trasy XV Biegów ponownie wytyczono przy Gimnazjum Nr 2. Tym razem patronat nad Biegami, oprócz Burmistrza m.Lubartów, Starosty Powiatu, Marszałka Woj.Lub., objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Biegało dokładnie 308 osób. Po raz kolejny wygrał...D.Kuzdra (był również najlepszy, 10 rok - w całym cyklu GP 2009) i Danuta Woszczek z Kozienic, także wielokrotna uczestniczka lubartowskich biegów. K.Kosowski zwyciężył jeszcze w kategorii szkolnej (w klasie maturalnej trenował mniej..., a potem całkowicie zaprzestał treningów).

Przy okazji 15-tej edycji wydaliśmy okolicznościowy folder . Mnie szczególnie przypadło do gustu zamieszczone zdjęcie rodzeństwa Kosowskich z Tomaszem Majewskim (wyższy o połowę ciała od reprezentatów Nefrytu), które wykonałem w czasie pobytu na obozie w Międzyzdrojach...

W XVI Biegach Lewarta, 25.04.2010r. uczestniczyła podobna, z komunikatu zawodów identyczna (!) liczba osób- jak w roku poprzednim. W biegu kobiet najlepszą okazała się faworytka, mistrzyni Polski na 10 km- Iwona Lewandowska, w biegu mężczyzn- czołowy aktualnie polski biegacz Jakub Nowak (z którym młodszy o rok Konrad Kosowski wygrał dwukrotnie, na 3 i 5 km, w Mistrzostwach Polski Juniorów w Toruniu, w 2008 roku). XVII Biegi odbyły się wyjątkowo w innym terminie- 29 maja 2011r. Zmiana terminu (impreza towarzyszyła Dniom Lubartowa), wiele imprez biegowych w regionie oraz nie najlepsza pogoda; wszystko to miało wpływ na mniejszą frekwencję- 170 uczestników. W biegu Lewarta zwyciężyli: Izabela Trzaskalska oraz Dawid Nowogrodzki. W biegu ViP-ów wystartował i wygrał burmistrz Janusz Bodziacki.

XVIII Ogólnopolskie Biegi Lewarta- 22.04.2012r. 108 uczestników w biegu głównym, łącznie z biegami dla dzieci i młodzieży- wystartowało 412 osób. Zwycięzcy Biegu Lewarta: Izabela Trzaskalska i Artur Kern.

Zajęcia sportowo-rekreacyjne. W statucie stowarzyszenia kultury fizycznej MKL Nefryt mamy napisane, że „Celem Klubu jest upowszechnianie i popularyzacja sportu, a w szczególności lekkiej atletyki oraz turystyki i wypoczynku”. Najpierw opisałem w zarysie naszą podstawową działalność (wynikającą z założeń, intencji powoływania klubu sportowego) w zakresie upowszechniania lekkiej atletyki, czyli szkolenie, udział we współzawodnictwie, wyniki (od początku jest jeden instruktor lekkiej atletyki). Jako drugą pod względem ukierunkowania przedstawiłem („w pigułce”) organizację cyklicznych Biegów Lewarta (które zainicjował instruktor LA W.Nowak przy dużym wsparciu ówczesnego dyrektora SP2 i pierwszego prezesa MKL Nefryt Zbigniewa Moskaluka). Taki też punkt mamy ujęty w statucie: 9) „organizowanie imprez sportowych o zasięgu ponadregionalnym”. Wcześniej jest pkt. 7) „organizowanie obozów sportowo-wypoczynkowych” i 8) „prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów”. W niniejszej informacji o 20 latach działalności stowarzyszenia zmieniam jedynie kolejność opisywania- biorąc pod uwagę priorytety klubu. Z tychże priorytetów ważny społecznie jest pkt.8. Ciągle toczą się dyskusje „o wyższości sportu masowego”. Sam też zabierałem w nich głos, gdy okazało się- po pewnych odgórnych cięciach i zmianach przepisów, że samorządy nie muszą dbać o sport wyczynowy...Problem wraca jak bumerang- po kolejnej Olimpiadzie...Pojawiła się możliwość dofinansowywania zajęć masowych, sportowo-rekreacyjnych (teraz znowu wrócono w MSiT tylko do nazwy „sportowych”) ze środków/odpisów na tzw. fundusz „antyalkoholowy”, zarówno na szczeblu centralnym jak i w gminach... (modyfikuję nazewnictwo celowo; generalnie te podatki odprowadzane przez sklepy monopolowe mają przeciwdziałać alkoholizmowi także poprzez upowszechnianie zdrowego stylu życia- np. alternatywą jest popularyzacja biegania dla zdrowia). Od 2005 roku można było starać się o takie fundusze na „prowadzenie zajęć sportowych dla uczniów”- z Ministerstwa Sportu i Turystyki. MKL Nefryt wśród kilkuset innych oferentów pozyskiwał te środki, z różnym skutkiem, np. w 2009 roku nie udało się, w b.r. jedynie w 45% dotychczas otrzymywanych. Od 3 lat priorytetem w tych zajęciach jest „nauka i doskonalenia pływania”. Przez okres minionych 7 lat staraliśmy się z pożytkiem dla sportu masowego realizować zlecane przez MSiT zadanie. Zajęcia w różnych latach prowadziło 5-7 nauczycieli wychowania fizycznego ze szkół lubartowskich i z terenu powiatu lubartowskiego. Najpierw były to zajęcia w różnych dyscyplinach sportowych, w większości z lekkiej atletyki, ale też w sekcji psich zaprzęgów i w boksie (w początkowym okresie), piłce siatkowej, piłce nożnej. Po wprowadzeniu przez MSiT priorytetu „pływania” dla dzieci i młodzieży ze szkół w miejscowościach nie posiadających pływalni, zajęcia prowadzili nauczyciele z terenu powiatu lubartowskiego. Prowadzący przekazują dokładne sprawozdania z zajęć, jest także np.dokumentacja fotograficzna. Osobiście również prowadziłem przez wiele lat takie dodatkowe zajęcia klubowe (uczestnicy wypełniali deklaracje, a także podpisywali się pod regulaminem tychże zajęć), m.in. z halowej piłki nożnej. Posiadam jako dokumentację (oprócz dzienników) m.in. kilka zeszytów, do których uczestnicy wpisywali się własnoręcznie na każdych zajęciach sportowych.

MKL Nefryt organizuje obozy sportowo-wypoczynkowe od początku swojej działalności, przede wszystkim z myślą o członkach- zawodnikach klubu. W zimie celem było Zakopane, Kościelisko, w lecie Trójmiasto, Koszalino- Mielno, Chłapowo, Puck, Międzyzdroje, ostatnio piękne Pobierowo...Generalnie jest coraz gorzej pod względem liczby wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek. Dotyczy to także zawodników. O ile kiedyś można było, w ramach obozu dla wszystkich chętnych, zabrać „z ulgą finansową” kilkoro zawodników, to teraz nie jest to takie proste. Wszyscy potrafią liczyć i walczyć o swoje pieniądze. Alternatywą są obozy kadry wojewódzkiej, ale trzeba uzyskać określone wyniki. Najczęściej więc z takiej opcji może skorzystać kilkoro zawodników z województwa w danej konkurencji lekkoatletycznej, jeżeli klub nie posiada sponsorów dla swoich zawodników...Nie będę skrupulatnie przedstawiać liczbowych danych wyjeżdżących z Nefrytem na zimowy i wakacyjny wypoczynek na przestrzeni minionych 20 lat, chociaż mam to wszystko utrwalone w kronikach (ale też w stosach teczek, segregatorów; podobnie jest przy innych zadaniach), opatrzone wieloma zdjęciami. W drugiej połowie lat 90-tych organizowaliśmy rokrocznie wypoczynek dla ponad setki dzieci i młodzieży, a także rodzin, mam zanotowny rok, w którym uczestników było 150. Jeszcze w pierwszych latach trzeciego tysiąclecia było podobnie. Ponad połowa (do 80%) korzystała z dofinansowań z zakładów pracy. Od kilku lat organizowałem jeden turnus dla ok 40 osób, a w b.r. uczestników było...15, w tym 5-cioro zawodników klubu. W zamyśle miałem to zadanie opisać dokładniej, jednak nie jest to działalność nieodpłatna, jak w przypadku przedstawionych wcześniej (działalność nieodpłatna, czyli beneficjenci- adresaci nie ponoszą kosztów...).

MKL Nefryt posiada status organizacji pożytku publicznego, uzyskany 22.04.2004r. Nr KRS 0000204585. Darczyńcy przekazywali różne kwoty- w minionych latach, średniorocznie było to ok. 1500 zł. W b.r., czyli za 2011 rok - 729 zł. Mamy oczywiście szczegółowe dane, także w protokołach; zarząd klubu zatwierdza wydatki z tych wpływów.

Na zakończenie- władze stowarzyszenia. Zebrania sprawozdawczo-wyborcze MKL Nefryt odbywały się zgodnie z zapisami w statucie co 2 lata. Informacje o wyborach zawsze były upubliczniane. Nie sądzę więc, żeby była potrzeba? szczegółowego przedstawiania tutaj zmian czy składu zarządu - na przestrzeni 20 lat. Przypomnę więc aktualny zarząd: W.Nowak (prezes), Leszek Sienkiewicz (wiceprezes), Janina Kula, Zbigniew Węgrzyn. Zgodnie ze statutem zebrania władz stowarzyszenia odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał (i są bardzo dobrze protokołowane przez sekretarz J.Kulę).
Do okrągłej rocznicy 20-lecia pozostało nam jeszcze kilka miesięcy...Niewykluczone, że będziemy uzupełniać informację o naszej działalności. Być może nie będziemy tej rocznicy specjalnie akcentować...Nie jesteśmy „od świętowania”...

W.Nowak, sierpień 2012


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie